Jakie badanie robi gastrolog?

Jakie badanie robi gastrolog?
Zazwyczaj najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. To oznacza, że jeśli musimy iść na wizytę do gastrologa, to powinniśmy wcześniej poczytać o tym, czym on się zajmuje i jak odbywa się taka wizyta. Im więcej będziemy na ten temat wiedzieć, tym spokojniej możemy podchodzić do całej wizyty, a więc tym szybciej się również na nią zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, że to lekarz, który jest po to, aby nam pomóc, a to oznacza, że powinniśmy mu zaufać i jak najszybciej należy się do niego umówić.

Nic nie dzieje się od razu

Z pewnością słyszeliśmy opowieści o tym, że badanie związane z kolonoskopią czy gastroskopią nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że po pierwsze medycyna się rozwija i te badania nie są już tak nieprzyjemne jak kiedyś, a po drugie nie każdy jest na nie kierowany. Na samym początek gastrolog przeprowadzi z nami bardzo szczegółowy wywiad, tak aby dowiedzieć się jak najwięcej o przebytych chorobach, naszym stylu życia, sposobie odżywiania się czy innych problemach zdrowotnych, z którymi się borykamy. Następnie przeprowadzi badanie, które będzie polegało na uciskaniu naszego brzucha, co czasami pozwoli na wykrycie nieprawidłowości i odkrycie źródła naszych problemów. Może również zlecić badanie krwi, które pokaże, w jakim ogólnie stanie jest nasz organizm i czego mu brakuje, a czego ma zdecydowanie za dużo. Na tej podstawie gastrolog będzie mógł rozpocząć leczenie, a jeśli ono nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to wówczas będzie musiał przeprowadzić dalsze badania.

Co jeszcze może zrobić?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, co jeszcze może zrobić gastrolog, to przede wszystkim może zlecić tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny. Co więcej, może także zapisać nas na badanie USG jamy brzucha, albo na RTG jamy brzucha z podaniem kontrastu. Dopiero kiedy wszystkie inne metody zawiodą i nie dadzą odpowiedzi na to, co się dzieje z naszym układem pokarmowym, gastrolog może się zdecydować na wykonanie kolonoskopii czy gastroskopii. Ale jak widzimy gastrologia oferuje wiele innych badań, które mogą się okazać wystarczające, abyśmy mogli poznać nasze problemy z układem pokarmowym. Im dokładniejsze będą badania, które wykona gastrolog, tym większa będzie szansa, że dobierze on do nas odpowiednie leczenie. Dzięki temu, będziemy mogli zapomnieć o życiu z ciągłymi zgagami, wzdęciami czy zaparciami, a to oznacza, że na nowo będziemy mogli cieszyć się z jedzenia.